Много се изговори тези дни във връзка с новите цени на тока за или против ядрената и “зелената” енергия.
Това което аз мога да разбера от всичко изписано е следното :
“Зелената” енергия не е толкова зелена, колкото изглежда – особенно слънчевите панели са с много ниска ефективност, а производството им само по себе си не е екологично чисто. Тоест не трябва да се дърпа струната за екологично чиста енергия в тези случаи, тъй като това си е манипулация и явно не е чиста истина.
Атомната енергия от нов реактор на АЕЦ Белене вероятно няма да е по-скъпа от тази от възобновяеми източници. Но и няма да е толкова евтина колкото ни се иска. Самото строителство на атомната централа ще е скъпа инвестиция, а пари за реализацията и няма.
Българската държава няма стратегия по отношение на енергетиката си (както и по отношение на всичките си останали отрасли). Проблемите се решават на парче и резултатите са повече от плачевни както за населението, така и за бизнеса, така и за икономиката като цяло, та дори и за самата държава.
Какво можеше (и може все още да се направи)?
Да се изгради ясна стратегия по отношение на енергетиката, като се отчетат всички ефекти по отношение на бизнеса и населението.
Като начало да се спре произволното изграждане на ветро и фотоволтаични паркове. Да се въведе лимит на разрешенията за изграждане на такива паркове, като въпросните разрешителни да се предлагат на търг, като го печели тази фирма която предложи най-ниска продажна цена на произведения ток. Тоест гарантираните от държавата цени са максимални, а не фиксирани. Подобни търгове следва да се провеждат само когато България има нужда или да изпълни конкретна международна договорка, или има шансове за скорошен (в близките 3-4 години) дефицит.
Да се ограничи печалбата на електроразпределителните дружества, докато не започнат да реализират загуби по мрежата си под 10 процента и над 90% събираемост на вземанията си. Не е редно коректните граждани да плащат и сметките на тези които не желаят да са коректни.
Да се въведе реална конкурентност между разпределителните дружества. Това би свалило цената на предлагания ток и допълнителните услуги. В момента реално всяко разпределително дружество е монопол в областта си.
Естествено може да се вземат и други мерки, но това е възможния минимум.